
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 2 mm |
| Width | 3 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 12 |
| Height | 600 µm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 0.55 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Unipolar |
| Interface | SPI |
| Output Type | Voltage |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 3 days ago) |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Bits | 12 |
| Supply Type | Single |
| Number of DAC Channels | 1 |
| Reference Type | External |
| Sampling Rate | 500 ksps |
| Integral Nonlinearity (INL) | 1 LSB |
| Number of Converters | 1 |
| Settling Time | 5 µs |
| Resolution | 1.5 B |
| Number of D/A Converters | 1 |
| Conversion Rate | 500 ksps |
| Differential Nonlinearity | 0.5 LSB |
| Differential Output | No |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Max Digital Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Digital Supply Voltage | 2.7 V |
| Interface Type(Data Interface) | 3-Wire, DSP, Microwire, QSPI, SPI |
| Analog Supply Voltage | 2.7 V to 5.5 V |
Stock: 1746
Distributors
pcbx
Unit Price$2.75373
Ext.Price$2.75373
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.75373 | $2.75373 |
| 10 | $2.46562 | $24.65620 |
| 25 | $2.27155 | $56.78875 |
| 50 | $2.16608 | $108.30400 |
| 100 | $2.06551 | $206.55100 |
| 300 | $1.98218 | $594.65400 |
| 500 | $1.90222 | $951.11000 |
| 1000 | $1.85263 | $1852.63000 |
| 3000 | $1.79023 | $5370.69000 |
